Všeobecne o očných vadách

Všeobecne o očných vadách

Krátkozrakosť

Ľudia, ktorí sú krátkozrakí, vidia ostro blízke predmety, ale majú problémy s videním do diaľky. Svetelné lúče, ktoré sa odrážajú od vzdialenejších predmetov, sa v oku zbiehajú pred sietnicou. Na sietnici sú teda opäť rozptýlené a tým vzniká neostrý obraz. Jedným z hlavných symptómov krátkozrakosti je škúlenie.

Príčiny myopie, teda krátkozrakosti, sú rôzne. Očná buľva je nadmerne pretiahnutá alebo rohovka je príliš zakrivená. Myopia môže byť spôsobená dedičnosťou alebo prílišným namáhaním očí na krátku vzdialenosť.

Kontaktné šošovky korigujúce túto očnú vadu majú mínusovú dioptriu.

Ďalekozrakosť

Pri tejto očnej vade sa predmety v diaľke zdajú ostrejšie ako blízke predmety. Svetelné lúče dopadajúce do oka sa zbiehajú až za sietnicou, preto v okamihu dopadu na sietnicu nevytvárajú ostrý obraz. Zo začiatku je oko schopné sa prispôsobiť a zmeniť zakrivenie šošovky, a tým túto vadu sčasti napraviť. Táto schopnosť sa však zmenšuje s pribúdajúcim vekom.

Hlavné symptómy ďalekozrakosti sú: rozmazané videnie, napätie v očiach, únava alebo bolesti hlavy.

Existuje mnoho príčin hyperopie alebo ďalekozrakosti. Očná buľva je kratšia ako normálna alebo rohovka má príliš malé zakrivenie. Rovnako ako krátkozrakosť, môže byť spôsobená dedičnosťou.

Kontaktné šošovky korigujúce túto očnú vadu majú plusovú dioptriu.

Astigmatizmus

Astigmatizmus je taká porucha videnia, pri ktorej je rohovka nerovnomerne zakrivená, čo spôsobuje, že lúče sa lámu nerovnomerne a výsledný obraz je zdeformovaný a rozmazaný.

Symptómy astigmatizmu sú: bolesti hlavy, napätie v očiach, únava, rozmazané videnie.

Astigamtizmus môže byť diagnistikovaný počas očného vyšetrenia. Očný špecialsta Vám môže odporučiť tórické kontaktné šošovky (napr. Soflens 66 Toric), ktoré plne nahradia špeciálne cylindrické sklá v okuliaroch.

Starecká ďalekozrakosť

S pribúdajúcimi rokmi starnú aj oči, a tak sa zhoršuje schopnosť oka zaostriť blízke objekty. Vzrastá tak vzdialenosť najbližšieho miesta pred okom, ktoré ešte môžete vidieť ostro. Vo veku nad 40 rokov sa už táto vzdialenosť pohybuje na úrovni cca 35 cm od oka.

Oční lekári hovoria o tzv. stareckej ďalekozrakosti - presbyopii.

Pokračovať na kozmetika a kontaktné šošovky

Späť na odporúčania očného špecialistu

 
Kontaktní čočky - eye all in one, eye monosept
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok